Udvartana

Masaż uwielbiany przez kobiety, od wieków stosowany w “indyjskich świątyniach piękna”.

Proszki do masażu mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne, detoksykujące. Zioła i zboża w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy (jęczmień), witaminę C (agrest indyjski „amla”), która wzmacnia i poprawia napięcie tkanki.

Perfekcyjną receptą na Udvartanę jest kompozycja sproszkowanych ziół, kasz  i specjalnych, tradycyjnych olei ajurwedyjskich (indyjskich).

Zabieg udvartana pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry, działa jak peeling.

Podstawowymi składnikami proszków są między innymi zioła takie jak:

Owoce Amla (Emblica officinalis). w starożytnych tekstach ajurwedyjskich uważane za najlepszy środek przeciw starzeniu. Są bardzo silnym środkiem odmładzającym, zawierają dużo naturalnej witaminy C. Ma średnicę tylko jednego cala, a zawartość witaminy C jest taka sama jak w dwóch cytrynach. Głównie dzięki zawartości witaminy C owoc amli ma właściwości antyoksydacyjne.

Strączyniec cewiasty, złocisty deszcz (Cassia fistula) – działa stymulująco na przemianę kolagenu w skórze, odtruwa organizm, oczyszcza jelita. Pomaga przy usunięciu toksyn z komórek do krwi (zwiększając, dalej z krwi do jelit i na zewnątrz organizmu. Glukozydy zawarte w roślinie zwiększają przepuszczalnośc membrany komórek i działa jak „ rozpuszczalnik” na toksyny. działa przeciwzapalnie i pojędrniająco, pozytywnie oddziałuje na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych.

Punarnava (Boerhaavia Diffusa) – stosowany do skutecznego normowania funkcji nerek i układu moczowego. Posiada działanie moczopędne (odwadniające), przeciwzapalne i lekko rozwalniające. Punarnava znana jest z dobroczynnych właściwości oddziaływania na skórą i tkanką miękką.

Jęczmień – jest źródłem wszystkich protein i zawiera szeroką gamą witamin z grupy B, witaminy C oraz pozostałych witamin, minerałów, aminokwasów i aktywnych enzymów, króre są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Minerały śladowe oraz zawarte w wyciągach z jęczmienia flawonoidy są doskonałymi przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki przed uszkodzeniem przez produkty przemiany materii oraz wspomagają detoksykujące działanie wątroby. Zawarty w jęczmieniu kwas krzemowy wpływa na metabolizm kolagenu i uelastycznia naskórek. Krzem od bardzo dawna jest wykorzystywany pod postacią ziół do leczenia stanów zapalnych i schorzeń skóry. Ponadto krzem usuwa z organizmu toksyny, poprawia kondycje tkanki łącznej, wzmacnia zdolność obronną organizmu, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, usuw podrażnienia i stany zapalne skóry.

Neem, miodla indyjska (Melia Azadirachta – Azadirachta Indica) – Utrzymuje skórę w zdrowiu i połysku. Jego właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i oczyszczające krew są wielce użyteczne w traktowaniu skóry podczas jej zakłóconego stanu zdrowia. Zwiększa także odporność organizmu. Jest dobrze znanym i cenionym ziołem w Azji Środkowej i południowej. W sanskryptach ajurwedyjskich jest nazywane sarva nivarini, czyli „lekarstwo na wszystkie choroby”. W kosmetyce, wykorzystywanie Miodli, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, oparte jest na jej właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i repelencyjnych. Znajduje zastosowanie w mydłach, szamponach, pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Preparaty zawierające ekstrakt z neem odmładzają i ujędrniają skórę, łagodzą stany zapalne (swędzenia, łupież, nadmierne przetłuszczanie), są skuteczne w bólach mięśni i stawów. Od wewnątrz działają skutecznie na problemy skórne, jak egzemy, alergie, są stosowane w stanach gorączkowych, przy problemach z oczami i w kuracjach odchudzających.

Masaż udvartana zaleca się przede wszystkim przy nagromadzeniu “ama” u ludzi otyłych, silnych i z dużą ilością złogów. Intensywnie pobudza przemianę materii w komórkach oraz w układzie krążenia.