Masaż ajurwedyjski

Ajurweda jest najstarsza forma medycyny komplementarnej.

Dr Vasant Lad opisuje ją w swojej książce „The science of self-healing” następującymi słowami: „Ayurveda jest sztuką codziennego życia w harmonii z prawami natury. Celem tej starej, pierwotnej wiedzy jest zachowanie zdrowia i wyleczenie z chorób.” Współgranie ciała, ducha i umysłu, postępowania i otaczającego środowiska tworzą podstawę Ayurvedy. Wiedza Ayurvedy pochodzi z wedyjskiej kultury starożytnych Indii. Przez tysiące lat była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Najstarsze pisma w sanskrycie mają ponad 5000 lat. Pierwsze znane rozprawy o higienie, diagnozie i terapiach datowane są na 3000 lat przed Chrystusem. Czas rozkwitu Ayurvedy przypada na okres 700 lat przed i do1000 lat po Chrystusie.

Ayurveda nazywana jest „matką medycyny”. Miała znaczny wpływ na medycynę chińską i medycynę starożytnego Egiptu. Elementy ayurvedyjskie można odnaleźć nawet u Hipokratesa. Według ayurvedy nasza świadomość jest energią, która przejawia się w pięciu podstawowych zasadach metabolicznych eterze, powietrzu, ogniu, wodzie i ziemi. Z tych pięciu elementów powstała cała materia, tzn. wszystkie substancje organiczne i nieorganiczne. Elementy umiejscowione są także w ciele. Eter przejawia się jako puste przestrzenie, np. w jamie ustnej, a powietrze to ruch, czyli np. bicie serca. Ogień odpowiada m.in. za metabolizm i inteligencję. Woda z kolei umiejscowiona jest w błonach śluzowych, a ziemia buduje stałe struktury, takie jak mięśnie i kości. Równowaga tych wszystkich składników prowadzi do pełnego szczęścia i zdrowia.

Veda oznacza wiedzę, Ayur – to życie. Informacje a Ajurvedzie, najstarszej ze znanych nam nauk medycznych, pojawiły się w formie przekazów ustnych już ok. 5 000 lat temu. Zasady Ayurvedy są uniwersalne i ponadczasowe. Mają zastosowanie w codziennym życiu człowieka, proponując rady tym wszystkim, którzy poszukują praktycznej, prostej i holistycznej formy zdrowego życia. Człowiek rodzi się z określoną konstytucją psychofizyczną zwaną dosha. Są trzy podstawowe typy dosha: vata, pitta i kapha oraz mieszane: vata-pitta, pitta-kapha, vata-kapha, vata-pitta-kapha. Niezdrowy tryb życia, brak ruchu, złe odżywianie, stres, uwarunkowania kulturowe, akumulacja substancji toksycznych mogą zaburzyć równowagę naszego organizmu, równowagę trzech dosha. Masaż ciepłymi olejami, odpowiednia dieta dostosowana do typu organizmu i stanu zdrowia pozwolą przywrócić utraconą energię. Sprawią, że nasze ciało i umysł pozostaną w harmonii. Ayurveda dopuszcza użycie wyłącznie naturalnych materiałów. Wykorzystywane do zabiegów oleje, napary, zioła, tradycyjne mydło w postaci proszku absorbującego tłuszcz preparowane są z roślin hodowanych tradycyjnymi metodami na wyznaczonych plantacjach. Istotą masażu ayurvedyjskiego jest pobudzenie ruchu energii w ciele poprzez połączenie masażu klasycznego i akupresury. Terapeuta masuje punkty i linie energetyczne po obu stronach ciała co eliminuje stresy i relaksuje. W myśl Ayurvedy zdrowie to nic tylko brak symptomów chorobowych, ale również stan dobrego samopoczucia. Organizm ludzki to nie pojedyncze organy, ale ciało jako całość, a istota leczenia nie polega na przyniesieniu chwilowej ulgi, lecz usunięciu przyczyny cierpienia. Masaż wspomaga procesy usuwania toksyn z organizmu i działanie narządów wewnętrznych, regenerację, aktywizuje system odpornościowy, opóźnia procesy starzenia. Szczególnie zalecany jest przy problemach z bezsennością, przewlekłym stresem, nerwicach, problemach z koncentracją i pamięcią, poczuciu chronicznego zmęczenia, osłabieniu funkcji systemu immunologicznego, migrenach, bólach pleców, dolegliwościach układu krążenia, nerwowego, hormonalnego, trawiennego.

Nieodłącznym i bardzo ważnym elementem w systemie Ayurvedy są różnego rodzaje masaże i zabiegi oparte na produktach w 100 % pochodzenia naturalnego.